SPF – Vaš Vodič za Zaštitu od Sunca

Postoji puno različitih proizvoda koji sadrže faktor zaštite od Sunca (SPF – sun protection factor), ključnim štitom protiv štetnih ultraljubičastih (UV) sunčevih zraka.

U skoro svim prodavncama možete pronaći razne kreme, losione, sprejeve, gelove, tonirane kreme I pudere (u daljem tekstu “kreme za sunčanje”) koji sadrže neku vrstu SPF-a.

Ali šta se krije iza akronima SPF? Kako funkcioniše? Kako odabrati najbolje zaštitu za vašu kožu?

Ovaj sveobuhvatni vodič je tu da demistifikuje SPF i odgovori na sva vaša pitanja o zaštiti od Sunca.

UVA i UVB Zraci: Razumevanje Njihovih Efekata

UVA zraci su ultraljubičasti zraci prisutni u sunčevom svetlu koji se apsorbuju u dermis, srednji sloj kože. UVA zraci su odgovorni za preuranjeno starenje kože, pojavu bora I staračkih pega.

UVA zraci takođe igraju ulogu u formiranju raka kože, pa je važno zaštititi kožu, čak I kada ste unutra jer ovi zraci prolaze kroz staklo.

 

UVB zraci su takođe ultraljubičasti zraci koje stvara Sunce. Međutim, ovi zraci se apsorbuju u epidermis, gornji sloj kože. UVB zraci su odgovorni za izazivanje opekotina od sunca.

Takođe igraju integralnu ulogu u nekim oblicima raka kože, uključujući maligni melanom. Za razliku od UVA zraka, UVB zraci su blokirani staklom na prozorima.

Razumevanje SPF-a

SPF definiše sposobnost kreme za sunčanje da odbije UV zračenje i spreči oštećenja kože. Jednostavnije rečeno, on pokazuje koliko duže možete uživati na suncu bez crvenila kože kada koristite određenu kremu za sunčanje.

Na primer, ako koristite kremu za sunčanje SPF 30, to znači da teoretski pruža 30 puta veću zaštitu od UVB zraka nego da uopšte ne koristite kremu za sunčanje. Shodno tome, možete duže boraviti na suncu pre nego što vam koža počne crveneti.

Veći SPF brojevi znače i veću zaštitu. Kreme sa SPF 15 filtriraju oko 93% UVB zraka, dok kreme sa SPF 30 filtriraju oko 97%, kreme sa SPF 50 oko 98%, a kreme sa SPF 100 oko 99%. Nijedna krema za sunčanje vas ne štiti u potpunosti.

Nauka iza SPF-a

SPF deluje tako što interaguje sa kožom kako bi stvorio barijeru koja umanjuje uticaj UV zračenja. Ova barijera ili apsorbuje UV zrake, pretvarajući ih u manje štetan oblik energije (kao što je toplota), ili ih odbija od kože.

Ovo značajno smanjuje količinu zračenja koje stiže do kože, čime se smanjuje rizik od opekotina, ćelijskih oštećenja i drugih štetnih efekata povezanih sa izlaganjem UV zračenju.

Na efikasnost SPF-a utiču faktori poput debljine sloja nanošenja kreme za sunčanje, učestalosti nanošenja i intenziteta izloženosti UV zračenju. Kada se pravilno koristi, SPF je ključna komponenta u celokupnoj nezi i zaštiti kože od potencijalno štetnih efekata sunca.

Pogodnosti korišćenja SPF-a

Redovna primena SPF-a može značajno smanjiti rizik od oštećenja kože. Evo nekih ključnih prednosti:

 

Sprečava Opekotine od Sunca: SPF štiti vašu kožu od štetnih UV zraka koji mogu izazvati opekotine od sunca.

Usporava Prevremeno Starenje: Izlaganje suncu je glavni uzrok prevremenog starenja, uključujući bore i pege od sunca. SPF može umanjiti ove efekte.

Štiti od Osetljivosti na Sunce: Osobe sa osetljivom kožom ili stanjima poput rozace-e mogu imati koristi od zaštitne barijere koju SPF pruža.

Različite tipovi proizvoda koji sadrže SPF

Razumevanje različitih opcija proizvoda za sunčanje ključno je za efikasnu zaštitu od sunca. Iako se formulacije mogu razlikovati, evo opšteg pregleda:

Mineralne Kreme za Sunčanje: Poznate i kao fizičke kreme za sunčanje, ovi proizvodi stvaraju fizičku barijeru na površini kože, reflektujući UV zrake. Idealne su za osetljive tipove kože i bezbedne su za okolinu.

Najzastupljeniji aktivni sastojci su cink-oksid I titanijum-dioksid.

Hemijske Kreme za Sunčanje: Ove kreme za sunčanje funkcionišu tako što apsorbuju UV zračenje i pretvaraju ga u toplotu. Često sadrže aktivne sastojke poput avobenzona, oksibenzona i drugih.

Tonirane Kreme za Sunčanje: Nudeći dvostruke koristi od UV zaštite i lagane pokrivenosti, obojene kreme za sunčanje pomažu u izjednačavanju tena ili prikrivanju nesavršenosti.

Pravilna Primena Kreme za Sunčanje

Važno je nanositi kremu za sunčanje obilno i ravnomerno na sve delove tela koji su izloženi Suncu.

Kremama za sunčanje je potrebno vreme da se absorbuju i počinju da deluju tek kasnije, zato ih nanesite na kožu najmanje 15 do 20 minuta pre izlaganja Suncu. Ako preparat nanesete tek onda kada dođete na plažu, do opekotina može doći već u prvih deset minuta boravka.

Za najbolje rezultate kremu za sunčanje nanesite na kožu svaka 2 sata, a još češće ako plivate ili se znojite.

Integracija SPF-a u Vašu Dnevnu Rutinu

Uključivanje SPF-a u vašu svakodnevnu rutinu ključno je za efikasnu zaštitu od sunca. Nanesite kremu za sunčanje kao poslednji korak svoje rutine nege kože, posle hidratantne kreme a pre šminke.

Zapamtite, kremu za sunčanje koristite samo tokom dana i temeljno je uklonite pre spavanja.

Izbor Prave Kreme za Sunčanje

Izbor odgovarajuće kreme za sunčanje zavisi od faktora poput tipa vaše kože, intenziteta UV zraka na vašoj lokaciji i vašeg nivoa aktivnosti na otvorenom. Odaberite kremu za sunčanje sa minimalnim SPF od 30 i širokim spektrom zaštite, što ukazuje da štiti od UVA i UVB zraka.

Kreme sa zaštitom širokog spektra štite i od UVA i UVB zraka. Svi proizvodi za zaštitu od sunca štite od UVB zraka ali samo proizvodi, koji prođu određeni test, mogu imati oznaku “zaštita širokog spektra”.

Proizvodi koji nisu “širokog spektra”, moraju imati upozorenje da štite samo od UVB zraka, te da ne smanjuju rizik za razvoj raka kože ili starenje kože.

Predstavljamo ZAO Makeup – SPF za lice

U daljem istraživanju sveta SPF-a i zaštite od sunca, predstavljamo vam dva izuzetna proizvoda od ZAO Makeup:

SPF za lice SPF30: Ova krema visoke zaštite štiti kožu od štetnih efekata sunca, blokirajući oko 95% UVB zraka. Pogodna je za sve tipove kože, uključujući osetljivu kožu, i decu stariju od 3 godine. Organska je, veganska, 100% prirodna i proizvedena u Francuskoj.

SPF za lice SPF50: Ova krema ultra-visoke zaštite blokira oko 98% UVB zraka. Pogodna je za sve tipove kože, uključujući osetljivu kožu, i decu stariju od 3 godine. Organska je, veganska, 100% prirodna i proizvedena u Francuskoj.

Ovi proizvodi sadrže prirodne mineralne filtere (cink-oksid) za optimalnu zaštitu od UVA/UVB zraka, zajedno sa organskim uljem šljive poznatim po dubokom hidratacijskom i revitalizujućem dejstvu.

Posebno bi naglasili da su za ova dva proizvoda sprovedeni testovi na 12 vrsti korala, gde su rezultati potvrdili da nema negativnih uticaja!

Ostali Načini za Čuvanje od Štetnih Efekata Sunčevih Zraka

Pored odabira ispravne kreme za sunčanje i njenog pravilnog korišćenja, postoje i dodatni koraci koje možete preduzeti kako biste zaštitili kožu od oštećenja sunca koja mogu uzrokovati prerano starenje i rak kože.

 

Pokrijte kožu: Kada ste napolju na suncu, nosite odeću od laganih materijala i širokougaoni šešir kako biste zaštitili što veću površinu kože. Oči zaštitite naočarima za sunce koje blokiraju najmanje 99% UV svetlosti.

Potražite hlad: Ograničite izlaganje direktnom suncu, posebno između 10:00h i 16:00h kada su UV zraci najjači.

Izbegavajte solarijum i kreme za samotamnjenje: Solarijum i kreme za samotamnjenje kože mogu izazvati ozbiljna dugoročna oštećenja kože i doprineti razvoju raka kože.

Zaključak

Krema za sunčanje nije rezervisana samo za dane na plaži ili sunčane odmore; ona je ključan deo vaše svakodnevne nege kože koji može značajno unaprediti zdravlje i izgled vaše kože. Zapamtite, nije samo važno koliko je SPF visok, već kako ga koristite. Integrišimo SPF u svoje svakodnevne živote i sa samopouzdanjem i pažnjom prihvatimo sunce.